مقالات / نحوه ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی

نحوه ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی

سرمایه گذاران و کارآفرینان از سراسر جهان برای راه اندازی شرکت های خود به لطف زیرساخت های تجاری در کلاس جهانی به کشور امارات ، نقل مکان می‌کنند که این امر منجر به رقابت بیشتر در بازار شده است . حتی ممکن است برخی از شرکت ها ، نام یا نشان تجاری شرکت های دیگر را بدون اجازه آنها کپی کنند که این امر می‌تواند بر روی تجارت آنها تأثیر بگذارد ، ثبت علامت تجاری می‌تواند از این گونه سو استفاده ها جلوگیری کند. ثبت قانونی علامت تجاری شما که می‌تواند یک نام یا نماد باشد ، در امارات متحده عربی از شرکت شما محافظت می کند . علاوه بر این ، شما به عنوان مالک قانونی کالا و خدماتی که ارائه می دهید ، شناخته خواهید شد.

داماک ، برترین شرکت سازنده املاک در جهان ، در مورد نحوه ثبت علامت تجاری و همچنین هزینه های ثبت ، مراحل تمدید و لغو آن مقاله ای برای شما همراهان گرامی آماده کرده است . با ما همراه باشید.

علامت تجاری یا نشان بازرگانی چیست؟

علائم تجاری به  یک نام تجاری یا نمادی گفته می شود که برای شناسایی کالاها یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت خاص استفاده می‌شود. علامت تجاری می‌تواند نام ، عبارت ، امضا ، نماد ، نقاشی ، شکل ، کتیبه ، تصویر یا تبلیغات باشد که برای تشخیص مجموعه ای از محصولات ، کالاها و خدماتی است که متعلق به شخص خاص یا منبعی خاص است.

ثبت علائم تجاری در امارات متحده عربی فواید زیادی دارد ، از جمله محافظت از نام تجاری شما و اطمینان از این که سایر شرکت ها نمی‌توانند نام یا نشان تجاری شما را کپی یا تقلید کنند. وزارت اقتصاد امارات متحده عربی مرجع رسمی ثبت ، تمدید و لغو علائم تجاری است.

کدام نشان های تجاری می توانند در امارات ثبت شوند.

محدودیت های خاصی وجود دارد که باید هنگام ثبت علائم تجاری در امارات متحده عربی به خاطر بسپارید . اگر می‌خواهید یک علامت تجاری در امارات متحده عربی ثبت کنید ، نباید حاوی هیچ یک از موارد زیر باشد:

 • علائم منافی اخلاق و ادیان عمومی
 • نمادهای عمومی (مانند پرچم ها)
 • نمادهایی مانند صلیب سرخ و هلال احمر
 • نام یا عنوان اشخاص ثالث
 • ترجمه مستقیم سایر علائم تجاری معروف

ممکن است محدودیت های اضافی در مورد آنچه می‌توانید در علامت تجاری خود بگذارید، وجود داشته باشد ، که می‌توانید با تماس با وزارت اقتصاد لیست آنهارا دریافت کنید.

چگونه می توان علامت تجاری را در امارات ثبت کرد

روش ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی کاملاً ساده است . اگر می‌خواهید علامت تجاری شرکت خود را در امارات ثبت کنید ، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • مطمئن شوید که علامت تجاری با اسم مورد نظر شما ثبت نشده است

اولین مرحله ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی این است که مطمئن شوید شخص یا شرکتی قبلاً از آن استفاده نکرده باشد . اگر علامت تجاری قبلاً توسط شخص دیگری استفاده شده باشد ، نمی توانید آن را ثبت کنید. این کار را می‌توانید با جستجوی آنلاین علامت تجاری ، با استفاده از وب سایتی مانند MARCARIA انجام دهید. پس از اطمینان از اینکه علامت تجاری ، قبلا استفاده نشده است ، می‌توانید مراحل بعدی ثبت علامت تجاری را ادامه دهید.

 • پر کردن فرم درخواست مربوط، به وزارت اقتصاد

مرحله بعدی برای ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی ، پر کردن فرم درخواست آنلاین در وب سایت وزارت اقتصاد امارات است که مرجع رسمی ثبت و تغییرات علائم تجاری است . برای انجام این کار ، بخش “خدمات” را در صفحه اصلی وب سایت و سپس “خدمات الکترونیکی” را از فهرست انتخاب کنید . پس از اینکه به صفحه دیگر هدایت شدید ، از صفحه Services “علامت های تجاری” را انتخاب کنید و “ثبت علائم تجاری” را کلیک کنید . فرم درخواست را پر کنید و اسناد مورد نیاز را بارگذاری کنید.

اسناد مورد نیاز جهت ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی:

 • علامت تجاری مورد نظر
 • کپی مجوز تجارت
 • وکالت نامه
 • کپی پاسپورت
 • لیست کالاها و خدمات

اسناد دیگری نیز  ممکن است مورد نیاز باشد . پس از بارگذاری اسناد لازم ، می توانید فرم را ارسال کنید.

هزینه های ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی

پس از ارسال درخواست خود ، باید هزینه های لازم برای ثبت علامت را پرداخت کنید . متقاضیان برای ثبت علامت تجاری یا نماد تجاری در امارات متحده عربی باید 8700 درهم بپردازند . این هزینه ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی می‌باشد که شامل هزینه های حقوقی و ترجمه نمی‌گردد . متقاضیان می‌توانند از طریق وب سایت وزارت اقتصاد هزینه ثبت علامت تجاری را پرداخت کنند.

بررسی درخواست توسط وزارت اقتصاد

پس از ارسال مدارک ، وزارت اقتصاد درخواست شما را برای ثبت علامت تجاری در امارات متحده عربی بررسی می‌کند . هنگام پر کردن فرم باید دقیق باشید ، زیرا هرگونه اطلاعات ناقص یا اشتباه وارد شده ، باعث رد درخواست شما می‌شود . با این حال ، در صورت وقوع این امر ، متقاضیان می‌توانند درخواست خود را مجدداً ارسال یا آن را اصلاح کنند.

انتشار اعلامیه در دو روز نامه محلی

پس از تأیید علامت تجاری خود از سوی وزارت اقتصاد امارات ، باید اعلامیه علامت تجاری خود را در مجله رسمی و دو روزنامه محلی منتشر کنید . برای اینکه علامت تجاری شما در ژورنال رسمی علامت تجاری منتشر شود ، باید 1000 درهم به وزارت اقتصاد بپردازید ، که این سازمان علامت شما را در این مجله منتشر کند . با این حال متقاضیان ملزم به انتشار اعلامیه علامت تجاری خود در دو روزنامه محلی عربی زبان خواهند بود که هزینه اضافه ای خواهد داشت.

روزنامه های محلی جهت انتشار اعلامیه علامت تجاری:

Al Khaleej

Al Watan

Al Ittihad

Al Bayan

Al Fajr

Al Wahda

پس از چاپ نماد در دو روزنامه عرب زبان در امارات متحده عربی ، معترضین ، 30 روز فرصت دارند تا اعتراض خود را نسبت به علامت تجاری شما اعلام کنند. اگر کسی در این بازه زمانی به علامت تجاری شما اعتراض کند ، وزارت اقتصاد اعتراض را بررسی کرده و در پی آن ، یا اعتراض را رد می‌کند یا به شما اطلاع می‌دهد تا اقدامات لازم را در جهت اصلاح انجام دهید . با این حال ، به یاد داشته باشید که وزارت اقتصاد فقط در پایان هر ماه اعلامیه را منتشر می‌کند ، بنابراین متقاضیان باید تقریباً دو ماه منتظر بمانند تا علامت تجاری خود را در امارات ثبت کنند.

دریافت گواهی ثبت نام تجاری:

اگر در آن بازه زمانی اعلام شده ، هیچ اعتراضی به علامت تجاری شما وجود نداشته باشد ، وزارت اقتصاد گواهی ثبت علامت تجاری شما در امارات را به شما ارائه می‌دهد . این گواهینامه شامل جزئیات مهمی مانند شماره ثبت علامت تجاری ، نام تجاری ، نام مالک ، نشان تجاری و شرح کالاها و خدماتی است که تحت نظر آن قرار دارد.

اعتبار نشان تجاری در امارات متحده عربی:

یک نشان تجاری ثبت شده در امارات متحده عربی دارای اعتبار 10 ساله است و پس از آن باید با هزینه اضافی تمدید شود . به خاطر داشته باشید که ثبت علامت تجاری شما آن را فقط در هفت امارت این کشور محافظت نمی کند بلکه ، در هر جای دیگر جهان نیز معتبر خواهد بود.

چگونگی تمدید علامت تجاری در امارات

 بعد از اتمام اعتبار علامت تجاری ، شما 3 ماه فرصت دارید تا دوباره آن را تمدید کنید برای هر ماه که علامت تجاری خود را تمدید نکنید ، 1000 درهم جریمه باید پرداخت کنید.

چگونگی انقضای علامت تجاری:

آیا می‌خواهید علامت تجاری خود را در امارات منقضی کنید ؟ می توانید این کار را از طریق وب سایت وزارت اقتصاد انجام دهید . در صفحه “علائم تجاری”، خدماتی تحت عنوان سرویس های اصلاح و نگهداری وجود دارد ، گزینه “لغو علامت تجاری ثبت شده” را انتخاب کنید . کسانی که مایل به لغو علامت تجاری ثبت شده هستند ، می‌توانند این سرویس را انتخاب کرده و فرم درخواست را پر کنند و اسناد مورد نیاز را ارائه دهند.

تنها سندی که برای لغو ثبت علامت تجاری مورد نیاز است ، کپی گواهی ثبت قدیمی است ، ممکن است اسناد دیگری مورد نیاز باشد . پس از ارسال درخواست ، باید هزینه انصراف را که 1500 درهم می باشد پرداخت کنید . اگر درخواست شما تأیید شود ، باید اطلاعیه لغو را در دو روزنامه محلی عربی زبان منتشر کنید و پس از آن روند کار کامل می‌شود.

نتیجه گیری

اگر سوالات بیشتری در مورد ثبت علامت تجاری در دبی یا سایر امارتها دارید ، می‌توانید با وزارت اقتصاد امارات تماس بگیرید و سوالات خود را از آنها بپرسید تا هیچ گونه مشکلی برای ثبت علامت تجاری خود نداشته باشید.

امید واریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

سخن نهایی:

داماک بزرگترین ، معتبر ترین و محبوب ترین شرکت ساختمانی جهان می‌باشد. در بزرگ ترین شرکت ساختمانی جهان مشاورین بخش فارسی زبان داماک‌گروپ، در دفتر مرکزی داماک آماده پاسخگویی در هر ساعتی از شبانه روز ، در خدمت شما عزیزان خواهند بود . اگر تمایل به اقامت یا سفر به دبی دارید با مشاورین فارسی زبان داماک‌گروپ همراه شوید ، تا با خیال راحت این امر امکان پذیر شود.

www.damacgroup.org

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه