مقالات / صرافی چیست؟

صرافی چیست؟

در سال های اخیر، صرافی ها فعالیت های خود را در زمینه های داد و ستد مسکوکات طلا و نقره، ارزهای خارجی و اعطای وام گسترش داده اند.

مفهوم صراف: معنی لغوی صرافی (Bureau de chang) داد و ستد انواع پول است که می توان گفت پیدایش آن به عنوان نیاز مردم به تعیین و صحت وزن و عیار مسکوکات گوناگونی بوده است.

انواع صرافی: در گذشته صرافان به دو دسته تقسیم می شدند:

صرافی نوع اول: این نوع از صرافی، تنها به خرید و فروش نقدی ارز و طلا و نقره می پردازد؛ و انجام سایر معاملات ارزی برای این نوع صرافی ها، ممنوع و غیر قانونی بوده است.

صرافی نوع دوم: این نوع صرافی ها علاوه بر کارهای فوق، به نقل و انتقال ارز نیز می پردازند. این نوع اعمال به حواله های ارزی مربوط می باشد که از طریق بانک و موسسات اعتباری که مجوز فعالیت از بانک مرکزی دارند، انجام می شوند.

طبق دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر نحوه کار صرافی ها؛ تقسیم بندی صرافی ها به نوع اول و دوم وجود ندارد، و کلیه صرافی ها بر حسب توان و ظرفیت خود می توانند عملیات مربوط به حواله های ارزی و خرید و فروش ارز را انجام دهند.

نحوه کار صرافی ها: صرافی هانیز مانند فروشنده های کالا و خدمات، متعهد می باشند که بهای تمام شده کالای خود را تعیین نموده و با کسب درصدی که به آن سود می گویند، اقدام به فروش نمایند.

صرافی ها کار خرید و فروش سکه طلا را نیز در میان فعالیت های خود در رابطه با ارز، انجام می دهند. هر چند مهم ترین کارآنها مربوط به حواله ها و پول های کاغذی می باشد. در شرایط عادی نرخ ارز را بازارهای بین المللی مانند بازار فارکس تعیین می کنند اما اساس محاسبه نرخ ارزهای خارجی، به عهده بانک مرکزی کشورها می باشد. به طور دقیق می توان گفت، نظام بانکی هر کشور مسئول می باشد که نرخ روزانه ارز صراف ها را در اختیار آنها قرار دهد.

صرافی ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نیز صرافی دارد که در آن به خرید و فروش انواع کوین ها می پردازند و مهم ترین بخش از یک بازار ارز دیجیتال به شمار می رود. طبق معیار عرضه و تقاضا و ایجاد تعادل در بین آنها می توان گفت که افزایش قیمت ارز، دارای ارتباط مستقیم با تقاضای آن در بازار ارز می باشد. عکس این قضیه نیز پایدار است.

1.عملکرد و امکانات صرافی های ارز دیجیتال می توانند متمایز باشند.

2.صرافی های ارز دیجیتال، میانجی میان فروشنده و خریدار می باشد که در مقابل این اقدام، کمیسیون دریافت می کنند.

3.موارد مهم دیگری نیز وجود دارد که بر قیمت ارزها نیز تاثیر گذاشته است.

نحوه کار صرافی ارز دیجیتال

در این صرافی ها، کیف پول اینترنتی برای خریداران در نظر گرفته می شود که ارزهای پشتیبانی شده را می پذیرد، از طریق این کیف پول، خریداران می توانند اقدام به داد و ستد نمایند.

جفت های معاملاتی ارز دیجیتال

با مساعدت جفت های معاملاتی ارز دیجیتال، از نوسان قیمت ارزها می توان سود به دست آورد.

ساختار یک جفت ارز بدین گونه است:

ارز دیجیتال دوم / ارز دیجیتال اول

در حال حاضر، موضوع مهمی که همواره حائز اهمیت است جایگاه یک جفت ارز و نوع ارز است.

اغلب صرافی های دیجیتال به طور معمول جفت ارزهای معاملاتی ذیل را ارائه می دهند:

BTC / LTC یا LTC / BTC و ETH / BTC یا BTC / ETH

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";