مقالات / اخذ پاسپورت امارات

اخذ پاسپورت امارات

برای دریافت اخذ پاسپورت امارات می توانید از طریق سرمایه گذاری، تحصیل، ازدواج، تولد و کار اقدام کنید.

اخذ پاسپورت از طریق تولد

طبق قانون کشور امارات بر طبق قانون تابعیت امارات، تولد در خاک دبی به منظور اخذ اتوماتیک پاسپورت دبی نیست. بلکه این قانون شرط خون را جایگزین شرط خاک می کند. از همین رو دولت امارات فقط به کودکانی تابعیت اماراتی اعطاء می کند که هر دو و یا یکی از والدین آنها جزء اتباع اماراتی باشد، کودکان بی سرپرت و یتیم که درخاک امارات متولد شده اند جزو استثناء های اخذ پاسپورت هستند.

کودک متولد از پدر اماراتی چه داخل امارات و چه خارج از امارات، کودک متولد از مادر اماراتی که به طور قانونی هیچ رابطه خویشاوندی با همسر خود ندارد، کودک متولد از مادر اماراتی و پدر بدون تابعیت چه داخل امارات و چه خارج از امارات و کودک متولد در امارات متحده عربی از پدر و مادر نامعلوم یا بدون تابعیت، به این مواردی که ذکر شد قانونا تبعه اماراتی  و حق اخذ پاسپورت تعلق می گیرد.

پاسپورت امارات به صورت مستقیم به شهروندان امارات متحده عربی، کودکان متولد شده از پدر و مادر اماراتی و یا کودکانی با پدر و مادر نامعلوم و همسر خارجی یک تبعه اماراتی داده می شود و شخصی که 30 سال در امارات اقامت داشته باشد می تواند اقامت دائم داشته باشد. در صورتی که شخص اقامت موقت امارات را تا 30 سال داشته باشد می تواند برای اقامت دائم اقدام نماید و سپس برای پاسپورت نیز درخواست دهد. اعتبار پاسپورت امارات 5 ساله می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پاسپورت امارات

  • اصل و یک کپی از کارت ثبت نام
  • گواهی شهروندی معتبر اماراتی
  • عکسی که اخیرا گرفته شده باشد
  • سند ازدواج و اطلاعات مربوط به فرزندان

آشنایی با پاسپورت امارات

بر اساس قانون فدرال امارات متحده عربی، دولت امارات به شهروندان خارجی تابعیت اماراتی داده و برای آنها پاسپورت دبی صادر می کند. اما متاسفانه به دلیل رشد جمعیت که در حال کاهش است و ترس از دست دادن هویت ملی اماراتی، این امر محدود است .

مشخصات پاسپورت امارات

پاسپورت امارات با عنوان عربی جواز السفر الإماراتي ویژه شهروندان امارات متحده عربی به منظور مسافرت بین المللی صادر می شود. این پاسپورت جزء یکی از پنج پاسپورت برتر جهانی محسوب می شود.

شرایط تابعیت و پاسپورت کشور امارات

  1. اصالت عربی از یکی از کشورهای بحرین، عمان و قطر داشته باشد و برای مدت حداقل 3 سال در امارات مقیم باشد. همچنین از حسن شهرت خوبی برخوردار بوده و مرتکب هیچ جرمی نشده باشند.
  2. اصالت عربی از کشورهایی غیر از کشورهای شورای همکاری GCC داشته باشد و به مدت حداقل 7 سال در دبی مقیم باشد.
  3. هر شخص مسلط به زبان عربی که قانونا بیش از 20 سال از زمان تاریخ اجرای قانون 1972 مقیم دبی باشد و علاوه بر داشتن حسن شهرت هیچ گونه جرمی هم نداشته باشد.

مطالب مشابه