مقالات / وضعیت اقتصادی امارات متحده عربی در چند دهه اخیر

وضعیت اقتصادی امارات متحده عربی در چند دهه اخیر

اقتصاد امارات به چه شکل است؟

همانطور که می دانید کشور امارات متحده ی عربی وسیع ترین کشور خاورمیانه بعد از عربستان است که از هفت امیر نشین دبی، راس الخیمه، شارجه، عجمان، فجیره و ام القوین، از سال 1971 تشکیل شده است. ما در این مقاله به بررسی شرایط اقتصادی امارات متحده عربی  و درآمد آن در دو بخش نفتی و غیر نفتی می پردازیم.

در دو دهه اخیر اقتصاد امارات متحده عربی بسیار رشد کرده است، به طوری که در سال 1999 میانگین تولید سرانه این کشور،  به بالا ترین حد خود رسید که تا آن زمان بی سابقه بود. تا قبل از این دو دهه اخیر اقتصاد امارات تک محصولی و صرفا بر صادرات نفت استوار بود؛ اما امروزه می بینیم که سهم بخش غیر نفتی در صادرات به شدت افزایش یافته است ، به طوری که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 1999 به رقم 46 میلیارد نزدیک شد.

در طبقه بندی کشورها، از نظر شرایط اقتصادی ، می توان امارات راکشوری با اقتصاد رو به رشد نامید.

ذخایر نفت و گاز امارات متحده عربی

امارات متحده عربی جزو 4 کشور برتر جهان از نظر حجم ذخایر نفتی و گازی می باشد . از بین هفت امیرنشین امارات، ابوظبی بیشترین ذخایر نفت و شارجه عمده ترین ذخایر گاز را دارا است.

از جمله علت های موفقیت امارات در زمینه صادرات نفت و گاز ، اجرای برنامه های اقتصادی و عمرانی ، وابسته به قیمت نفت و گاز در بازار بین المللی است ؛ همین امر موجب افزایش  قیمت نفت و گاز کشور شده است.

لازم به ذکر است ، امارات متحده عربی از جمله کشور های عضو مجمع اوپک بوده ، اما در سال های اخیر در حال بررسی خروج از این عضویت است.

همان طور که تا به این جای کار گفتیم، اقتصاد کشور امارات تا حدودی وابسته به صادرات نفت و گاز است ؛ اما در سال های اخیر به علت ترس از اتمام این منابع تجدید ناپذیر ، دولت امارات به دنبال سرمایه گذاری در سایر بخش های غیر نفتی، هم چون: کشاورزی و صنعتی  بوده و در تلاش برای خودکفایی داخلی است.

کشاورزی و دامداری

بخش کشاورزی حدودا 3 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است . با این حال در زمینه  فعالیت های متعددی همچون گاوداری، مرغداری، ایجاد مزارع وسیع نخل ، تولید انبوه میگو پرورشی و مروارید صنعتی  به پیشرفت رسیده است.

از دیگر منابع درآمدی دولت امارات ، سرمایه گذاری ، در بخش های مختلف کشورهای خارجی است؛ که این امر موجب افزایش درآمد برای امارات می شود.

نقش صنعت گردشگری بر افزایش درآمد دولت امارات

دبی نقشی انکار ناپذیر در متنوع سازی درآمد ها داشته و بیشتر این درآمد در صنعت گردشگری بوده است. البته این امر خیلی دور از ذهن نیست چرا که بزرگترین هتل های جهان و مراکز تفریحی مختلف در این شهر قرار دارند. از مهم ترین جاذبه های توریستی دبی می توان به دبی مال، برج خلیفه، منطقه جمیرا و …  اشاره کرد ؛ که دولت امارات در ایجاد این جاذبه ها بسیار موفق عمل کرده است.

ما در این مقاله سعی کردیم ، توضیحاتی در رابطه با منابع درآمدی و به طور کلی اقتصاد کشور امارات ارائه دهیم ، آگاهی از وضعیت کلی اقتصاد برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در دبی یا سایر شهر های امارات را دارند لازم است.

شرکت داماک، بزرگ ترین، برند ترین و معتبر ترین شرکت ساختمانی جهان است . اگر قصد سرمایه گذاری در دبی را دارید می توانید با مشاوران فارسی زبان داماک که در دفتر مرکزی، 24 ساعته آماده پاسخ گویی هستند ، تماس حاصل فرمایید.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";