مقالات / توسعه اقتصاد امارات

توسعه اقتصاد امارات

درطول 40 سال گذشته تولید ناخالص داخلی امارات متحده عربی بارشدی سریع از 43 میلیارد دلار به 414 میلیارد دلار درسال 2018 رسید.
“رشدی 862 درصدی درتولید ناخالص داخلی”
شاید درنگاه اول نفت به عنوان موتور اصلی رشد امارات به ذهن رسد، اما جالب است که بدانید سهم نفت از تولید ناخالص داخلی از 70 درصد درسال 1970 به 29 درصد درسال 2010 کاهش یافته است. این عملکرد برجسته باعث شد سازمان های بین المللی، امارات را در کنار چین، ترکیه، هند، سنگاپور، روسیه،مالزی و برزیل درمیان برترین بازارهای نوظهور جهان قراردهند.
امارات، نفت را به یک مزیت بدل کرد. از درآمد آن برای توسعه اقتصادی بهره برد وسرمایه گذاری را در بخش های مختلف بخصوص گردشگری گسترش داد.

30 منطقه آزاد در توسعه اقتصادی امارات نقش بسازایی داشته است. همچنین بخش املاک و مستغلات در ابوظبی و دبی کمک زیادی به تحول کشور کرد. بخش گردشگری نیز طی سال های گذشته بسیار پیشرفت کرده است، آنچه بیشتر به بخش گردشگری کمک کرده است، موقعیت استراتژیک وجریان داخلی سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در این بخش بوده است.

درحال حاضر فرودگاه دبی به عنوان چهارمین فرودگاه برتر جهان رتبه بندی شده است. با توجه به گزارش رقابت و مسافرت گردشگری که درسال 2011 توسط مجمع جهانی اقتصاد منتشر شد، امارات متحده عربی در میان 139 کشور در رتبه 30 قرار گرفت و به عنوان مترقی ترین کشور در جهانگردی مسافرت با رتبه بندی اول در شرق میانه قرارگرفت.

بخش خدمات مالی نیز در چندسال گذشته شاهد رشد سریع بوده است. بانک های تجاری و تخصصی امارات در حمایت از فعالیت های اقتصادی و تجارت در این کشور نقش مهمی داشته اند. بازار اوراق بهادار ابوظبی و بازار مالی دبی به عنوان اصلی ترین بازارهای مالی کشور شناخته می شوند.

بازار مالی بین المللی دبی نیز برای تبدیل شدن به منطقه آزاد برای مهم ترین مراکز مالی در شمال آفریقا و خاورمیانه ایجاد شد. دولت همچنین مازاد انباشته خود را در موسسات بین المللی مانند مرجع سرمایه گذاری ابوظبی سرمایه گذاری کرد واین کار، منجر به افزایش ثروت داخلی کشور شد. با نگاهی به تحولات اخیر و دست آوردهای امارات متحده عربی ، شایسته است که بگوییم کشور امارات متحده عربی، در یک دهه گذشته با نوآوری های مداوم و افزایش تجارت بین المللی مانند یک قهرمان عمل کرده است.

معرفی دولت و تجارت الکترونیکی به اقتصاد داخلی در زندگی روزمره کمک زیادی کرده است.میزان وابستگی به صادرات نفت کاهش یافته و صادرات غیرنفتی اکنون سهم عمده ای از کل صادرات را تشکیل می دهد.

با وجود همه این نقاط عطف و موفقیت باوراینکه امارات متحده عربی تا سال های آتی جزو بهترین اقتصاد های جهان باشد کار سختی نیست.

سخن آخر

شرکت داماک بزرگترین، معتبر ترین و برندترین شرکت ساختمانی جهان است. مشاورین بخش فارسی زبان داماک گروپ، در دفتر مرکزی داماک آماده پاسخگویی در هر ساعتی از شبانه روز، در خدمت شما عزیزان خواهند بود تا با خیالی آسوده سرمایه گذاری مطمئن و سودآوری را داشته باشید. هدف ما جلب رضایت شما عزیزان است.

مطالب مشابه:

پیشرفت امارات در زمینه صنعت

تاثیر چشم گیر صنعت گردشگری بر شرایط اقتصادی دبی

محله بستکیه، از جذاب ترین مقاصد گردشگری دبی

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";