مقالات / قوانین اجاره ملک در دبی

قوانین اجاره ملک در دبی

با توجه به این که دبی شهری است با تنوع ملیتی بسیار بالا، سازمان املاک دبی (RERA) قوانین بسیار واضح و مشخصی را برای شفاف سازی حقوق مالک و مستاجر وضع نموده است. طبق روال همیشگی اولین اقدام جهت اجاره آپارتمان یا ویلا در دبی سپردن آن به یک دفتر مشاور املاک است. طبق قوانین RERA مشاور املاک قبل از هر گونه بازاریابی میبایستی کپی مدارک مالکیت را نزد خود داشته باشد که شامل کپی سند، کپی پاسپورت و نامه ایست که در آن مالک به طور کتبی از مشاور املاک بخواهد که برای ملک او مستاجر معرفی نماید.

تمام مشاورین املاک قبل از نشر هر گونه اگهی اجاره ملک در دبی در روزنامه ها و پرتال ها، باید برای هر ملک به طور خاص از RERA استعلام بگیرند و مجوز تبلیغات دریافت کنند. در امارات متحده عربی اجاره به صورت سالیانه تعیین میشود و مالک بسته به میل خود میتواند کل مبلغ اجاره یک سال آپارتمان را در همان ابتدا مطالبه و یا در دو یا چهار قسط تقسیم بندی نماید. دقت نمایید در هر حالتی مستاجر میبایست بابت تمام پرداخت ها در همان ابتدا چک صادر نماید. همچنین مستاجر مبلغی معادل 5% کل اجاره یک سال را نیز به مالک بابت بیعانه نگهداری از آپارتمان پرداخت مینماید که در زمان تخلیه آپارتمان در صورتی که خسارتی مشاهده نشود به طور کامل به مستاجر باز پرداخت خواهد شد.

مدت قرار داد اجاره در دبی حداقل شش ماه و به طور معمول یک سال میباشد که در زمان اتمام مدت قرارداد مستاجر حق درخواست تمدید دارد. در صورت عدم تمایل به تمدید قرار داد اپارتمان و یا تخلیه از طرف مستاجر، وی باید حداقل دو ماه قبل از اتمام قرار داد مالک را از تصمیم خود آگاه سازد. در صورت تمایل مالک به تخلیه اپارتمان وی باید حداقل 12 ماه قبل مستاجر را از طرف نامه رسمی دادگاه مطلع سازد که صدور این نامه توسط دادگاه طبق شرایط خاص امکان پذیر است.

  1. مالک قصد فروش داشته باشد.
  2. مالک آپارتمان را برای استفاده شخص خود بخواهد.

به طور معمول مستاجر قرارداد اجاره اپارتمان را امضا و تمام چک های اجاره را تحویل مشاور املاک میدهد، سپس مالک نیز پس از امضا قرار داد، چک های اجاره را به همراه یک نسخه از قرار داد از مشاور املاک تحویل میگیرد. مالکین موظف به ارائه گواهی تصفیه حساب آب ، برق، سیستم خنک کننده و گواهی عدم بدهی شارژ ساختمان، به مشاور املاک هستند تا مستاجر جدید مشکلی در زمان نقل مکان نداشته باشد. بطور معمول هزینه های تعمیرات جزئی در آپارتمان طی دوره اجاره تا سقف 500 درهم به عهده مستاجر و هزینه های بالاتر به عهده مالک خواهد بود. طبق قانون RERA پرداخت کلیه قبوض اپارتمان به عهده مستاجر و پرداخت شارژ ساختمان به عهده مالکین است.

نرخ اجاره آپارتمان در دبی:

نرخ اجاره بهای یک ساله که بسته به نوع ملک، تعیین شده است در این قسمت ذکر شده است که به صورت چک ها 3 ماه پرداخت می شود. لازم به تاکید است مبالغ فوق بطور تقریبی هستند و با توجه به تغییرات روز می توانند متفاوت باشند.

  • سویت چهل متری 40 تا 80 هزار درهم
  • آپارتمان یک خوابه 60 تا 100 هزار درهم
  • آپارتمان دوخوابه 75 تا 140 هزار درهم
  • آپارتمان سه خوابه 95 تا 160 هزار درهم
  • ویلا دوخوابه 120 هزار درهم
  • ویلا سه خوابه 150 هزار درهم
  • ویلا پنج خوابه 200 هزار درهم

*در صورتی که صاحب خانه از مستاجر مبلغی بیشتر یا کمتر از عرف را مطالبه نماید ممکن هست چندین ماه اجاره را از دست بدهد.

در صورت نیاز به براورد ارزش آپارتمان خود برای اجاره یا فروش میتوانید با مشاورین داماک damac در تماس باشید. داماک گروپ (damac group.ir)  معتبر ترین و بزرگ ترین املاک خاورمیانه، عرضه کننده لوکس ترین واحد های مسکونی و اداری در دبی است. محبوب ترین و لوکس ترین ویلا های فول فرنیش دبی، آپارتمان های لوکس دبی و دفاتر اداری دبی را از ما بخواهید.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه