مقالات / صنعت گردشگری دبی

صنعت گردشگری دبی

در چند دهه اخیر، صنعت گردشگری دبی سیر متفاوتی را پیموده و تبدیل به یک قطب گردشگری مهم  در دنیا شده است . با این که پایتخت امارات شهر ابوظبی است اما دبی پایتخت گردشگری این کشور نامیده می شود؛ به طوری که این کشور عروس خاورمیانه لقب گرفته است.  تمامی رشد صنعت گردشگری دبی به ارتقا زیرساخت های آن توسط دولت امارات بر می گردد و حال یکی از پر جاذبه ترین کشور های دنیا محسوب می شود. در این مقاله به چگونگی این رشد تاثیر این روند بر اقتصاد کشور و… می پردازیم.

صنعت گردشگری دبی

اگر دبی امروز را با دبی چند صد سال پیش مقایسه کنیم ،حتی به ذهن خطور نمی کند که این حجم از پیشرفت در طول این سال ها بدست آمده باشد در آن زمان دبی فقط بیابان و کویر بود. دولت امارات ادعا کرده است که رقم گردشگران را تا سال 2021 به 45 میلیون نفر می رساند.چیزی  که بیش از هر چیز موجب  پیشرفت این شهر شد، استفاده از ثروت شیخ های امارات در جهت ساخت و ساز بود. و امروزه می بینیم که سرعت رشدش نیز دو چندان شده است.

جاذبه های گردشگری دبی

 قبلا در مقاله ای با همین نام ، جاذبه های گردشگری دبی را برشمردیم. نکته قابل توجه این است که امارات بجز کویر های وسیع که مناسب برای فعالیت های کویر گردی و .. است و بخش ساحلی آن ، جاذبه ی طبیعی متنوعی ندارد و هر جاذبه ای که امروزه در دبی می بینید ساخته دست بشر می باشد. جاذبه هایی مثل : دبی مال ،برج العرب، برج خلیفه ، منطقه جمیرا و … همگی از این دست هستند.

تاثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد امارات

همانطور که می دانید امارات تا چندین سال پیش اقتصاد وابسته به صادرات مواد خام داشت( نفت و گاز) و مانند سایر کشور های حاشیه خلیج فارس بیشتر منبع درآمدش از این راه بود ؛ اما اکنون نه تنها به صادرات نفت و گاز می پردازد بلکه درآمد زیادی را از صنعت گردشگری و همچنین سرمایه گذاری در سایر کشورها کسب می کند. در سال 2012 دبی رکورد تعداد گردشگران را زد و میزبان 10 میلیون گردشگر بود. درامد سالانه امارات از کل این صنعت چیزی در حدود 80 میلیارد  دلار است.هم اکنون 94 درصد از درامد ناخالص ملی دبی از صنعت گردشگری بوده که این رقم شگفت انگیز می باشد.

خدمات رفاهی دبی 

علاوه بر جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی ، امکانات و خدمات رفاهی که به گردشگران ارائه می شود موضوع مهمی است. هتل های لوکس و رستوران های آنچنانی ، همه در رشد این صنعت تاثیر بسزایی داشته اند . هم چنین انواع هتل ها و رستوران ها وجود دارند تا شما بتوانید با توجه به سلیقه و بودجه ی موردنظر، انتخاب کنید.

در سال گذشته با توجه به بیماری کرونا ، سرعت رشد این صنعت ، تا حدودی کم شد، اما دبی همیشه دبی است و پیش بینی می شود امسال،  با وجود ساخت واکسن کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی نرخ گردشگران دوباره افزایش پیداخواهد کرد.

داماک، بزرگ ترین و معتبر ترین شرکت ساختمانی، آماده خدمت رسانی به شما، در هر نقطه دنیا می باشد.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";