مقالات / دبی شهر مدرن

دبی شهر مدرن

دبی کجاست؟ 

دبی نمادی از پیشرفت است. دُبی یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است که بیشترین جمعیت را در میان هفت شیخ نشین کشور امارات دارد.

امیرنشین Dubai در جنوب کشور ایران و در حاشیه خلیج فارس قرار دارد و جزئی از کشور امارات متحده عربی است. بسیاری از مردم ایران برای تجارت و تفریح به دبی سفر می‌کنند. دبی از دیگر امارت‌های امارات متحده عربی متمایز می‌باشد، از این لحاظ که درآمد نفت آن تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و اکثر درآمد امارت دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تشکیل می‌گردد. تأسیسات و پیشرفت های زیاد در صنایع و فعالیت های مختلف در دبی باعث شده تا توجهات جهانی را در تمام زمینه‌ها و پروژه‌ها از جمله رویدادهای ورزشی و همایش‌ها جلب کند.

نام «دبی» از دو حرف (د) و (با) تشکیل شده، یعنی دبا، «دُبا» نام نوعی ملخ کوچک است. این نوع ملخ در زمان گذشته در این منطقه وجود داشته، به همین جهت نام منطقه را دُبا گذاشته بودند که به مرور زمان به دبی تبدیل شده است. مدتی هم این شهر «الوصل» نامیده می‌شد. در فارسی برخی به اشتباه و به خاطر آوانویسی از روی زبان‌های اروپایی نام این شهر را «دوبی» نوشته‌اند.

زندگی خوب با پایه ریزی درست شروع می شود. دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بوده است، در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان و همراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده کوچ می‌کنند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبیله آل مکتوم، و تأسیس امارت دبی آغاز می‌شود. قبل از این تاریخ دبی یک روستای کوچک بیش نبود و هیچ امتیازی از سایر روستاهای اطراف خود نداشت. نسبت قبیله آل مکتوم به قبیله آل بوفلاسه یکی از فروع قبائل بزرگ (بنی یاس) می‌رسد و اصل نام این قبیله از نام «فلاسة» (خواهر فلاح بن هلال الیاسی جد آل نهیان) حاکم امارت ابوظبی گرفته شده است.

گردشگری دبی

دبی به نام مرکز خرید خاورمیانه شناخته شده است. این شهرمدرن تعداد زیادی توریست را از کشورهای منطقه و حتی دورتر یعنی اروپای شرقی، هند و آفریقا جهت خرید به خود جلب می‌کند. برای بازدیدکنندگان دبی، فرهنگ بعد از خرید در درجه دوم جذابیت قرار دارد. مناظری از فرهنگ قدیم دبی در حالیکه این فرهنگ تحت سلطه سرعت سریع پیشرفت اقتصادی شده می‌تواند در مناطق اطراف نهرها دیده شود. ساختمان‌های اطراف نهر نشانگر یک شهر قدیمی است. دهکده غوص (قریة الغوص) و دهکده میراثی (قریة التراث) ماهیگیری و یافتن مروارید را به نمایش می‌گذارند. از دیگر جاذبه‌ها می‌توان به خانه شیخ سعید المکتوم، موزه دبی و منطقه بستکیه و روستای حتا اشاره کرد. تاریخ این روستا به دو تا سه هزار سال قبل برمی‌گردد و شامل ۳۰ ساختمان است و در ۱۱۰ کیلومتری جنوبی شهر دبی در قلب کوههای حتا و در امتداد رشته کوه حجر واقع شده است.

 آشنایی با فرهنگ دبی

خور دبی شهر دبی را به دو بخش دیره و بر دبی تقسیم کرده است. دو پل با نام‌های قرهود و آل مکتوم که از روی خور و یک تونل به نام نفق الشندقه که از زیر آب می‌گذرد ، این دو قسمت را به هم وصل می‌کنند.دیره در شرق راست و بر دبی در غرب چپ قرار دارند. دیره محلی بازاری، سنتی و قدیمی و کارگری است. یکی از مهم‌ترین علل پیشرفت در ساخت و ساز این است که دبی در حال متنوع ساختن اقتصادش است.

  آشنایی با آب و هوا ی دبی

دبی آب و هوای خشک و آفتابی دارد و در طول سال باران زيادی نمي بارد و بارش باران عمدتا در فصل زمستان ديده می‌شود. گاهی اوقات بادهای شديد موجب طوفان شن و هوای تار و كدر می‌شود. دمای هوا در تابستان به شدت گرم، بطوريكه دمای هوا گاهی به 50 درجه سانتيگراد نيز می رسد. بهترين زمان سفر به دبی بين اواسط مهر تا اواسط فروردين می‌باشد.

با داماک damac  رویاهای خود را در دبی زندگی کنید.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";