مقالات / راهنمای کامل حمل‌ونقل عمومی در دبی

راهنمای کامل حمل‌ونقل عمومی در دبی

یکی از سوال‌های پرتکرار که ذهن گردشگران و مسافران شهر زیبا و مدرن دبی را به خود مشغول می‌کند،  موضوع حمل‌ونقل و بهترین راه برای رفت‌وآمد در این شهر زیبا و دیدنی است. خوشبختانه، شهر زیبا و لوکس دبی، دارای یک سیستم حمل‌ونقل عمومی قوی، مقرون به صرفه و سریع می‌باشد که ما در ادامه قصد داریم در مورد رفت‌وآمد در سطح شهردبی، وسایل محبوب حمل‌ونقل عمومی آن، میزان کرایه‌ آنها، قوانین متداول و آداب و اطلاعاتی که در این خصوص وجود دارد، اطلاعات مفیدی به شما همراهان عزیز ارائه دهیم.

داماک،ابر سازنده املاک دنیا، راهنمای کامل حمل‌ونقل عمومی در دبی را به شما همراهان گرامی معرفی می‌کند.

وسایل حمل‌ونقل عمومی در دبی

ساکنان و گردشگران می‌توانند با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهر دبی، که مناطق مختلف شهر را به روشی ایمن، کارآمد و سریع به یک دیگر متصل می‌کنند، به راحتی در داخل شهر رفت‌وآمد کنند.

قوانین استفاده از وسایل حمل‌ونقل در دبی

در لیست زیر، برخی از قوانینی که افراد در هنگام رفت‌وآمد با وسایل حمل‌ونقل عمومی شهر دبی باید رعایت کنند، ذکر شده است:

1- هنگام سوار شدن یا خروج از وسایل حمل‌ونقل عمومی، مزاحمت یا حواس پرتی نباید ایجاد کرد.

2- کشیدن سیگار در وسایل حمل‌ونقل عمومی، ممنوع می‌باشد.

3- هنگام استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، پاهای خود را روی صندلی قرار ندهید.

4- ورود حیوانات خانگی به وسایل حمل‌ونقل عمومی در امارات ممنوع بوده، مگر ورود سگ‌های راهنما برای مسافران نابینا که ورودشان مجاز است.

NOL CARD

مسافران، بلیط های حمل‌ونقل عمومی شهر دبی را می‌توانند از طریق  NOL CARD پرداخت کنند. این کارت هوشمند، کارت پرداخت غیرنقدی می‌باشد که می‌توانید در هر بار استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی، برای ورود و خروج از آن استفاده کنید. کارت‌های NOL در شهر جذاب دبی انواع مختلفی دارند.  اگر از کاربران حمل‌ونقل عمومی شهر دبی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم کارت شخصی NOL را انتخاب کنید. این کارت، تا 50 درصد تخفیف برای حمل‌ونقل عمومی در دبی به دانشجویان، شهروندان سالمند و ساکنان ارائه می‌نماید.

متروی دبی

محبوب‌ترین وسیله حمل‌ونقل عمومی در شهر دبی، مترو است. متروی شهر دبی به ساکنان و گردشگران این امکان را می‌دهد که تا در یک سیستم راه‌آهن پیشرفته، خودکار و بدون راهبر تردد کنند. در حال حاضر دو خط مترو دردبی فعال است، خط قرمز و خط سبز، که هر یک دارای 49 ایستگاه می‌باشند. طراحی متروی دبی بسیار هوشمندانه می‌باشد، به طوری که در جوار چندین جاذبه اصلی شهر، دارای ایستگاه می باشند. در ضمن متروی دبی در ترمینال‌های شماره 1 و 3 فرودگاه بین‌المللی دبی توقف دارند، که به راحتی گردشگران و بازدیدکنندگانی که به دبی سفر می‌کنند، می‌توانند از آنها به محض ورود به شهر استفاده کنند.

به تازگی، متروی دبی فعالیت خود را جهت ارائه رفت‌وآمد آسان‌تر برای ساکنان در سایت Expo 2020، گسترش داده است. متروی دبی، ایستگاه مترو جبل علی را از طریق پنج ایستگاه جدید مترو واقع در مناطقی مانند  باغ‌های دیسکاوری، الفورجان، پارک سرمایه‌گذاری دبی و شهرک‌های گلف جمیرا به ایستگاه Expo 2020 متصل می‌کند.

اتوبوس‌های عمومی

شبکه اتوبوسرانی دبی، دارای بیش از 1500 اتوبوس می‌باشد که ساکنان و گردشگران را در داخل شهر جابجا می‌کند، شبکه اتوبوسرانی، یکی از مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌ها برای حمل‌ونقل عمومی در شهر دیدنی و رویایی دبی است. اتوبوس‌های عمومی، مناطق شهری را با 119 خط داخلی از مبادی مختلف شامل خطوط متروی دبی، خطوط بین شهری و خطوط سریع حمل‌ونقل، پوشش می‌دهند.

تراموای دبی

یکی دیگر از شیوه‌های جدید حمل‌ونقل در دبی، تراموای دبی است. این وسیله نقلیه از مناطق پر ترددی مانند دبی مارینا، اقامتگاه جمیرا بیچ و آل صفوح در دبی عبور می‌کند. تراموای دبی، همچنین به متروی دبی و مونوریل پالم نیز متصل می‌شود، این وسیله حمل‌ونقل، ازدحام ترافیک را کاهش می‌دهد و به مسافران  این اجازه را می‌دهد تا به راحتی به مقصد تفریحی JBR و دبی مارینا و مراکز حرفه‌ای دبی مدیا سیتی و دبی اینترنت سیتی دسترسی پیدا کنند . در حال حاضر 11 ایستگاه تراموای دبی با ایستگاه‌هائی در دبی مارینا و برج‌های جمیرا وجود دارند که به متروی شهر دبی متصل می‌باشند .

تاکسی

یکی دیگر از روش‌های حمل‌ونقل درشهر لاکچری دبی، استفاده از تاکسی است که مسافران تقریبا در هر قسمت از شهر می‌توانند به راحتی به آن دست پیدا کنند. تاکسی در دبی، هرچند گران‌تر از سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی است، سریع‌ترین و راحت‌ترین راه برای رفت‌وآمد در شهر محسوب می‌شود.

نه تنها تاکسی‌های اختصاصی برای فرودگاه در نظر گرفته شده است، بلکه تاکسی‌های ویژه‌ای نیز فقط برای خانم‌ها و خانواده‌ها در نظر گرفته شده‌اند، که راننده آن، خانم‌ها می‌باشند .

حمل‌ونقل دریایی

مسافران همچنین می‌توانند برای رسیدن به مقصد، از وسایل نقلیه عمومی دریایی در شهر مدرن دبی استفاده کنند. گزینه‌های حمل‌ونقل دریایی در دبی شامل دبی فری (DUBAI FERRY)، اتوبوس آبی دبی، تاکسی آبی و آبراس(قایق های چوبی) می‌باشدکه سفری دیدنی را برای مسافران و گردشگران فراهم می‌کنند .

کرایه‌های حمل‌ونقل عمومی در دبی

شهر مدرن و زیبای دبی، به هفت منطقه تقسیم شده است، که هر منطقه شامل ایستگاه‌های مترو، تراموا و اتوبوس می‌باشند. 

کرایه استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در شهر دبی، بسته به تعداد مناطقی که مسافران در یک سفر از آن عبور می کنند، محاسبه می‌شود. مسافران همچنین می‌توانند با استفاده ازروش‌های ترکیبی حمل‌ونقل (متروی دبی به تراموای دبی یا اتوبوس عمومی به متروی دبی)، در عرض 30 دقیقه جابجا شوند و آن را به عنوان یک سفر واحد در نظر بگیرند.

بلیط های حمل‌ونقل عمومی دبی را می‌توان با NOL CARD پرداخت کرد، این کارت هوشمند از سیستم (Network File System) NFS استفاده می‌کند.

اپلیکیشن‌های حمل‌ونقل عمومی در دبی

چندین برنامه حمل‌ونقل در شهر دبی وجود دارد که مسافران می‌توانند از آنها برای برنامه‌ریزی سفر خود استفاده کنند. برای داشتن سفری بی‌نقص و راحت، به برنامه‌های مختلف حمل‌ونقل عمومی در دبی که شامل موارد زیر است توجه داشته باشید.

WOJHATI

استفاده از یک نقشه، کاربرد زیادی در برنامه‌ریزی سفرتان خواهد داشت وهمچنین کمک شایانی به صرفه‌جویی در زمان سفر شما می‌کند. کاربران ازاین طریق می‌توانند مقصد خود را در سیستم وارد کنند و برنامه، بهترین مسیر را با استفاده از حمل‌ونقل عمومی در شهر رویایی دبی شامل گزینه‌های اتوبوس، مترو و مسیرهای دریایی نمایش می‌دهد.

RTA

RTA، یکی از برنامه‌های حمل‌ونقل عمومی در دبی است که به شما این امکان را می‌دهد که تمامی جداول زمانی مترو، اتوبوس، تراموا و موارد دیگر را بررسی نمایید. علاوه بر این، به کاربران این امکان را می‌دهد که موجودی کارت NOL خود را به صورت آنلاین بررسی یا شارژ کنند.

سخن نهایی

داماک، بزرگ‌ترین، معتبرترین و محبوب‌ترین شرکت ساختمانی جهان می‌باشد. در بزرگ‌ترین شرکت ساختمانی جهان، مشاورین بخش فارسی زبان داماک گروپ در دفتر مرکزی داماک، آماده پاسخگویی در هر ساعتی از شبانه‌روز، در خدمت شما عزیزان خواهند بود. اگر تمایل به اقامت یا سفر به دبی دارید، با مشاورین فارسی زبان داماک گروپ همراه شوید تا با خیال راحت این امر امکان‌پذیر شود.

www.damacgroup.org

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه