مقالات / فرودگاه بین المللی DXB دبی

فرودگاه بین المللی DXB دبی

فرودگاه بین المللی دبی ( Dubai International Airport) که سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی آن را با کد DXB می خواند و در نزدیکی منطقه مرداف شهر دبی واقع شده است.

فرودگاه بین المللی دبی تا کنون به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان بر اساس تردد مسافر و ششمین فرودگاه باربری در جهان شناخته می‌شود. همینطور این فرودگاه رکورد دار بیشترین تعداد مسافر در هر پرواز است. در سال ۲۰۱۷، فرودگاه دبی میزبان بیش از ۸۸ میلیون مسافر، ۶۵/۲ میلیون تن بار و تعداد ۴۰۹۴۹۳ برخواست و فرود هواپیماها بود.

ترمینال 1

این ترمینال ۲۲۱ کانتر پرواز دارد، و در اصل برای ۱۸ میلیون مسافر ساخته شده بود، که در هر پرواز بالغ بر ۱۵میلیون را جا به جا می کند.

ترمینال 2

ترمینال ۲ که در سال ۱۹۹۸ ساخته شد با مساحتی در حدود ۴۷هزار متر مربع ، ظرفیتی بالغ بر ۱۰ میلیون نفر در سال را دارد. این ترمینال توسط ۵۰ ایرلاین که بیشتر پروازهایی به مناطق حوزه‌ی خلیح فارس دارند استفاده می‌شود. این پروازها بیشتربه  هندوستان، عربستان سعودی، ایران، افغانستان و پاکستان می روند. ترمینال ۲ مجهز به ۳۷ کانتر پرواز و ۴۳ پلکان متحرک هواپیما است. همانطور که اشاره شد مسافرانی که قصد جابجایی بین این ترمینال و ترمینال یک و سه را دارند باید از سرویس‌هایی که در فرودگاه به این منظور گذاشته شده استفاده کنند.

حضور تعداد زیادی از کافه‌ها و رستوران‌ها در ترمینال‌های یک و دو، امکان انتخاب گزینه‌ی مناسب را برای مسافران ممکن ساخته است؛ از مک دونالد برای برگر دوستان گرفته تا رستوران‌های چینی برای علاقه مندان به غذاهای آسیایی.

ترمینال 3

ترمینال ۳ که قسمتی از آن زیر زمین ساخته شده با بودجه ای معادل ۵/۴ میلیارد دلار و ظرفیت ۶۵ میلیون نفر مسافر در سال، به عنوان مرکز اصلی هواپیمایی امارات شناخته می‌شود. ترمینال ۳ در هر ۳ کنکورس دارای بیش از ۲۰ گیت مجهز به پل اتصال به ایرباس ای ۳۸۰ (Airbus A380) است .۲۰ گیت در کنکورس A، ۵ گیت در کنکورس B و ۲ گیت در کنکورس C .ترمینال ۳ بزرگ‌ترین ساختمان جهان از نظر مساحت زمین به شمار می‌رود (در حدود ۱میلیون و ۷۱۳ هزار متر مربع). ساختمان ترمینال ۳ شامل سالن‌های کلاس‌های پروازی فرست و بیزنس، رستوران، ۱۸۰ کانتر پرواز و ۲۶۰۰ محل پارک خودرو است.

فود کورت ترمینال ۳ با بیش از ۲۰۰۰ متر مساحت خانه‌ی برندهای معتبری چون برگر کینگ، استارباکس، کاستا کافی و ده‌ها رستوران و کافه‌ی دیگر است که به صورت شبانه روزی به مسافران خدمات ارائه می‌دهند.

 حمل و نقل در فرودگاه دبی

فرودگاه بین المللی دبی در نزدیکی منطقه‌ی مرداف شهر دبی قراردارد و به جاده‌ی D89 متصل است. این جاده که یکی از بلندترین جاده‌های درون شهری دبی محسوب می‌شود ؛ از دیره شروع و جاده‌ی D85 را قطع می‌کند، سپس از دیره به طرف جنوب شرقی و فرودگاه بین المللی دبی ادامه پیدا می‌ کند.

مترو

دو خط از خطوط متروی شهر دبی در فرودگاه و نزدیک فرودگاه قرار دارند. خط قرمز در هر دو ترمینال شماره‌ی ۳ و ۱ ایستگاه دارد. قطارها هر روز به غیر از جمعه‌ها از ساعت ۶ الی ۲۳ و جمعه‌ها از ساعت ۱۳ الی ۱۲ نیمه شب از ایستگاه فرودگاه و به طرف آن حرکت می‌کنند. البته باید گفت این جدول زمان بندی در ماه رمضان کمی متفاوت است. خط سبز مترو در نزدیکی منطقه‌ی آزاد فرودگاه (Airport Free Zone) ایستگاه دارد که از طریق آن مسافران می‌توانند به ترمینال شماره‌ی ۲ دسترسی پیدا کنند.

اتوبوس

اتوبوس‌های دبی از فرودگاه و در ورودی هر ترمینال به تعدادی از مقاصد درون شهری دبی که عمدتاً منطقه‌ی دیره را پوشش می‌دهد حرکت می‌کنند. مسافرانی که قصد جابجایی بین ترمینال ۳ و ۱ فرودگاه را دارند، می‌توانند از اتوبوس‌های درون ترمینالی فرودگاه که به طور منظم در حال سرویس دهی هستند، استفاده کنند.

اتوبوس‌های داخلی خطوط ۴، ۱۱،۱۵، ۳۳ و ۴۴ برای رفت و آمد بین دو ترمینال ۳ و ۱ قابل استفاده هستند. قابل ذکر است سازمان حمل و نقل جاده‌های دبی (RTA) اتوبوس‌هایی با سیستم تهویه‌ی مناسب و کیفیت بالا را برای شهر دبی در نظر گرفته که از فرودگاه به سمت مرکز شهر و بیش از ۸۰ هتل حرکت می‌کنند.

تاکسی

فرودگاه بین المللی دبی توسط تاکسی‌های دبی پوشش داده می‌شود. تاکسی‌های این سازمان به صورت شبانه روزی و در ورودی هر ترمینال میزبان مسافران این شهر هستند.

فرودگاه دبی ، یکی از بزرگ‌ترین و کارآمد ترین فرودگاه‌های جهان محسوب می‌ شود که علاوه بر تأثیری که بر حمل و نقل دبی دارد، نقش بزرگی در رشد اقتصادی این شهر ایفا می‌کند.

مطالب مشابه:

تفریحات رایگان دبی

برج کایان دبی

مرکز خرید ابن بطوطه دبی

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";