مقالات / برج قاب طلایی دبی

برج قاب طلایی دبی

دبی یکی از لوکس ترین و مدرن ترین شهر های جهان است که همواره سعی می کند، در ایجاد زیبایی بصری و پیشگام بودن در زمینه معماری و طراحی در جهان، رتبه اول را کسب نماید. یکی دیگر از شاهکارهای معماری دبی؛ برج قاب طلایی آن است که به جرات می توان گفت، یکی از جاذبه های معماری بی همتا در این شهر است.

معرفی برج قاب طلایی دبی

برج قاب طلایی دبی، از دو ساختمان با ارتفاع 150 متر تشکیل شده که توسط سازه ای پل مانند به طول 90 متر، به یکدیگر متصل می شوند. این برج در پارک زعبیل واقع شده است و با نام برج پرواز نیز شناخته می شود. در طبقه همکف این برج، موزه ای درباره تاریخ دبی واقع شده؛ و به بررسی چگونگی تبدیل آن از یک شهر ماهیگیری به یکی از مدرن ترین و لوکس ترین شهر های جهان پرداخته است.

آسانسور های شیشه ای این برج، نمای 360 درجه ای از شهر دبی را در اختیارتان قرار می دهد. پس از آن که به طبقه بالایی قاب طلایی دبی رسیدید، باید از طریق راهروی شیشه ای که قسمت بالایی این قاب را تشکیل داده یعنی از میان دو برج 150 متری، جابه جا شوید و جسارت خودتان را محک بزنید.

نمای ظاهری این برج شبیه به یک قاب طلایی است و از نوعی فولاد ضد زنگ ساخته شده است. همچنین فلسفه ساخت قاب دبی، ایجاد ارتباط میان سنت و مدرنیته است؛ به این معنا که قاب طلایی، مرزی میان سازه های مدرن و سنتی دبی است.

بخش های جنوبی شهر دبی، نمای جنوبی این قاب را نشان می دهد. همچنین می توان آسمان خراش بلند و معروف این شهر را از نمای این قاب مشاهده کرد. بخش های قدیمی و سنتی این شهر نیز در نمای شمالی این قاب قرار دارند.

برج قاب طلایی، پرحاشیه ترین سازه در دبی

این برج زیبا و بی همتا حواشی زیادی داشته است که از مهم ترین آنها می توان به جدال هایی میان سازنده و طراح برج قاب دبی، اشاره کرد. فرناندو دونیس، یکی از بهترین معماران مکزیکی در سال 2008 در مسابقه “ارائه بهترین طرح برای نماد جدید دبی ” ، طرح قاب دبی (Dubai Frame) را ارائه کرد و برنده جایزه 1000 دلاری این مسابقه شد. اما شهرداری دبی بدون کسب اجازه و ذکر نام او، اقدام به ساخت برج قاب طلایی دبی کرد. این اتفاق منجر به اعتراض فرناندو دونیس شد، اما شکایت های پی در پی او به جایی نرسیده و شهرداری دبی بدون رعایت حق کپی رایت، این سازه غول پیکر را در مرکز شهر دبی ساخته است.

مطالب مشابه