مقالات / پروژه های ساخت و ساز در دبی

پروژه های ساخت و ساز در دبی

مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی همواره به شرکت‌های پیمانکاری ساختمانی کمک می‌کند و برای کارفرما نتایج مثبتی را در بر خواهد داشت و نتیجه کلی تمام این فرآیندها، پایان پروژه ساخت و ساز به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت می‌باشد.

با توجه به اهمیت مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی در پیشبرد این قبیل پروژه‌ها، لازم است درباره اصطلاحاتی که در این حوزه مطرح می‌شوند صحبت کنیم؛ همچنین لازم است توضیح و تفسیر مشخصی از مدیریت کنترل پروژه داشته باشیم.

اگر به عنوان کارفرما قرار است یک پروژه ساختمانی را به شرکتی واگذار کنید و یا به عنوان شرکت مجری پروژه‌های ساختمانی، فعالیت می‌کنید، قطعاً نیاز دارید یک سری از نکات جامع و راهکارهای کاربردی را برای مدیریت پروژه ساخت و ساز مورد توجه خود قرار دهید. بر همین اساس، در قسمت اول به برخی از واژه‌ها و اصطلاحات رایج در این حوزه و سپس، به چند نکته مهم درباره مدیریت پروژه و کنترل پروژه می‌پردازیم.

17 نکته مهم برای مدیریت پروژه ساخت و ساز

نکته شماره ۱: پروژه‌های ساختمانی و تاسیساتی مسئولیت‌های زیادی را به شرکت پیمانکاری تحمیل می‌کنند، بنابراین به عنوان یک شرکت پیمانکاری حتماً باید از مهارت‌ها و تخصص‌های لازم در صنعت ساختمانی برخوردار باشید، تنها در این صورت است که می‌توانید پروژه‌ ها را با موفقیت به پایان برسانید.

نکته شماره ۲: در مدیریت پروژه ساخت و ساز تمام تلاش مهندسان بر این است تا مراحل ساختمان‌ سازی را با هماهنگی بیشتری پیش ببرند و بنابراین، اهداف کلی و جزئی حائز اهمیت است. این اهداف می‌تواند در بخش‌های اجرایی، زمان انجام پروژه، کیفیت، استانداردسازی و هزینه‌ها منعکس شود.

نکته شماره ۳: مدیریت پروژه ساخت و ساز صرفاً به پروژه های ساختمانی منتهی نمی‌شود. پروژه سازه‌ها، پروژه‌های عمرانی ساخت و ساز واحدهای تجاری، صنعتی و نظایر این‌ها نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

نکته شماره ۴: شرکتی که به عنوان پیمانکار کلیه مراحل پروژه‌های ساخت و ساز را برعهده می‌گیرد باید قدرت اجرایی بالایی داشته و بتواند چشم اندازهای پروژه را در چند ماه آینده پیش‌بینی کند؛ ارتباط موثر با تمام سازمان‌های مشابه داشته باشد و همچنین از دانش عملکردی و تجربه کافی برخوردار باشد. این چنین شرکتی قطعاً باید دارای قدرت حل مسئله بوده و مدیریت بحران را به خوبی اجرا کند.

نکته شماره ۵: افرادیکه مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی را برعهده دارند، در حقیقت در حال مدیریت چندین زیرشاخه در این حوزه هستند؛ مدیریت هزینه، مدیریت زمان، مدیریت قراردادها، مدیریت ایمنی و استاندارد، مدیریت نیروی انسانی، نمونه‌ای از مهم‌ترین زیرشاخه‌های مدیریت پروژه هستند.

نکته شماره ۶: برنامه مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی در بخش اجرایی، مهندسان و مدیران عامل و شرکت پیمانکاری به طور دقیق، نقش‌های هر گروه را مشخص می‌کند و مسئولیت‌های معینی را به آن‌ها واگذار می‌نمایند. در پایان، هر گروه باید وظایف محول شده را به خوبی انجام داده و نتایج را ارائه دهند.

نکته شماره۷ : قدرت تصمیم‌گیری در تمام شرایط، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی اهمیت دارد. یک پیمانکار باید ایمنی و استاندارد محیط کار و هر یک از کارگران را تامین کند؛ همچنین تصمیم‌گیری در مواقع بحرانی و مدیریت ریسک، نمونه‌ای از این موارد هستند.

نکته شماره ۸: شرکت پیمانکاری از بهترین مهندسان تشکیل شده است، بنابراین توانایی‌های لازم را برای پیش‌ بینی تمام مراحل پروژه دارند. همچنین قدرت ارزیابی عملکرد هر یک از اعضای گروه و پیشرفت پروژه بر عهده این مجموعه است.

نکته شماره ۹: برای اجرای پروژه‌های وسیع که به مدیریت پروژه ساخت و ساز دقیق ‌تر و طولانی ‌تر نیاز دارند، فرایند ارزیابی اولیه در تمام حوزه‌ها باید با حساسیت بیشتری انجام شود.

نکته شماره ۱۰: همانند سایر معاملات بازار املاک، قراردادهای پیمانکاری باید قانونی بوده و تمام اسناد و مدارک ارائه شده معتبر باشند. مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی برای پروژه‌های غیر قانونی، عملاً یک کار بیهوده بوده و با ریسک بالایی همراه است.

نکته شماره ۱۱: هماهنگی بین تیم‌های کاری در پروژه‌های ساختمانی و عدم نظارت شرکت پیمانکار بر فعالیت‌های گروه خود می‌تواند مشکلات جدی و آسیب‌های جبران ناپذیری به کل پروژه وارد کند. بازرسی دوره‌ای در تمام مراحل، یکی از بخش‌هایی است که در مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی مورد توجه قرار می‌گیرد، بنابراین دستورالعمل‌های خاصی از سوی شرکت در این حوزه وضع می‌شود.

نکته شماره ۱۲: بسیاری از نرم افزارهای مرتبط وجود دارند که فرایند مدیریت پروژه ساخت و ساز در دبی را راحت ‌تر می‌سازند. بنابراین شرکت‌های پیمانکاری موظفند نرم افزارهای مورد نیاز خود را تهیه کرده و به اعضای گروه خود آموزش دهند.

نکته شماره ۱۳: قدرت تصمیم‌گیری و مدیریت بحران در مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی بسیار مهم است. استفاده از این مهارت، زمانی کاربردی ‌تر خواهد بود که در مراحل پروژه مشکلاتی در مدیریت هزینه‌ها به وجود آید یا به دلیل عدم تامین مصالح اولیه، پیمانکار دچار دردسرهایی شود. همچنین بروز حوادث غیر مترقبه یا آسیب‌های جانی برای کارگران در این دسته قرار می‌گیرد.

نکته شماره ۱۴: تمام فعالانی که در حوزه پیمانکاری، پیمانکاری عمومی، مدیریت کارگاه، کنترل ایمنی و کنترل خسارت، مدیریت هزینه‌ها و تامین مصالح اولیه برای پروژه‌ها و غیره فعالیت دارند، باید از اصول مدیریت پروژه ساخت و ساز مطلع باشند.

نکته شماره ۱۵: فردی که مدیریت پروژه را برعهده دارد باید از اولین مرحله قرارداد، ارزیابی، اجرا، نظارت، کنترل و تا پایان پروژه، تمام مسئولیت‌ها را بر عهده بگیرد. مدیر پروژه وظیفه دارد تیم قوی را برای هر یک از اهداف خود انتخاب نماید.

نکته شماره ۱۶: مدیریت منابع مالی در مدیریت پروژه ساخت و ساز دبی بسیار مهم است؛ همچنین لازم است در حین انجام پروژه تمام منابع، بهینه‌ سازی شوند.

نکته شماره ۱۷: جمع‌آوری گزارش و ارائه آن به سرپرست پروژه برای تمام تیم‌هایی که یک پروژه را به پیش می‌برند الزامی است.

سخن نهایی

شرکت داماک بزرگترین، معتبر ترین و برندترین شرکت ساختمانی جهان می باشد. مشاورین بخش فارسی زبان داماک گروپ، در دفتر مرکزی داماک آماده پاسخگویی در هر ساعتی از شبانه روز، در خدمت شما عزیزان خواهند بود تا با خیالی آسوده سرمایه گذاری مطمئن و سودآوری را داشته باشید. هدف ما جلب رضایت شما عزیزان است.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";