مقالات / پروژه های ساختمانی در دبی

پروژه های ساختمانی در دبی

همان طور که می دانید برنامه زمانبندی یک پروژه ی ساختمانی یکی از اسناد مهم آن محسوب می‌شود.

برنامه زمانبندی، در حقیقت، نقشه راه اجرای پروژه از شروع تا پایان و یا همان تحویل محصول پروژه ی ساختمانی است که به روشنی مسیر را برای تیم پروژه مشخص می کند. در همین راستا فاز برنامه ریزی در پروژه ها از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا تهیه یک برنامه زمانبندی نامناسب باعث مشکلاتی در پیشبرد اهداف و فرآیندهای اجرایی پروژه ی ساختمانی خواهد شد.

پروژه ساختمانی در صنعت ساختمان همانند تولید در دیگر صنایع است که هر روند تولیدی با تلاش، برنامه ریزی، کنترل کیفیت و منابع انسانی کارآمد به محصول قابل قبول و با کیفیتی تبدیل می گردد ولی در صنعت ساختمان، قسمت های زیادی از پروژه، قابل رویت و بررسی فنی توسط خریداران نیست و فقط در فاز بهره برداری و استفاده است که عیار ساخت پروژه ساختمانی مشخص میشود.

پروژه های ساختمانی دبی 

پروژهای ساختمانی عموما با محدوديت‌های متعددی مواجه اند که تاثير قابل توجهی بر زمان بندی و هزينه پروژه دارد. محدوديت منابع اعم از: مصالح، ماشين آلات و تجهيزات کارگاهی، نقدينگي و منابع انساني ماهر و نيمه ماهر از جمله مهمترين اين محدوديت‎‌ها هستند. تغييرات ميزان دسترسي به اين منابع در طول پروژه و نيز امکان يا عدم امکان منابع مازاد هر مقطع زماني در مقاطع بعدی از اجرای پروژه به پيچيدگي موضوع مي افزايد. جستجوی يک روش برنامه ريزی مناسب برای برنامه ريزی بهينه پروژه های ساختماني با توجه به اين محدوديت‌ها مورد توجه محققين متعدد بوده است که به روش‌های مختلف سعي در ارائه راهکار مناسب نموده اند. اغلب اين تحقيقات با فرض ثابت بودن دوره اجرای فعاليت‌ها است. در اين تحقيق، از يک الگوريتم فرا ابتکاری بهبود يافته برای بهينه سازی هزينه و زمان پروژه استفاده شده است که ميتواند از ديدگاه پيمانکاران قابل توجه باشد. در مدل ارائه شده، زمان فعاليت‌ها بگونه ای تغيير مي‌کنند که بتوان حداکثر استفاده را از منابع ببرد. به عبارت ديگر با افزايش زمان بعضي از فعاليتها، ميتوان آنها را بطور همزمان با فعاليتهای ديگر اجرا کرد که در نهايت باعث کاهش هزينه و زمان پروژه خواهد شد. براي ارزيابي اين الگوريتم، دو زمان بندي مختلف از يک پروژه ارائه شده است که در يکي از زمان حداقل هر فعاليت و در ديگری از الگوريتم بهينه سازی براي زمان بندی استفاده شده است. نتايج بدست آمده حاکي از کارايي مناسب الگوريتم در کاهش هزينه و زمان پروژه ميباشد.

معرفی مراحل پروژه ساختمانی با داماک damac

فاز صفر : شامل مطالعات اولیه و تحقیقات و بررسی های طرح های توجیهی و … می شود.

فاز یک: شامل توافقات اولیه بین مشاور طراح و کارفرما در خصوص پلن های اجرایی و نقشه های کلی می شود.

فاز دو : ورود مهندسین مشاور معماری، تاسیسات و برق به جزئیات نقشه ها، منطبق بر قوانین شهرداری و نظام مهندسی است که این طراحی ها بر اساس تصمیمات فاز یک صورت می گیرد. در این فاز جزئیات به تفصیل تهیه می شود.

فاز سه : در این مرحله پیمانکار انتخاب شده و فاز اجرای آن آغاز می گردد.  نظارت بر اجرا نیز توسط مهندس مشاور و ناظر صورت می پذیرد.

فاز چهار : در مرحله ی نهایی علاوه بر مسائل قانونی و پایان کار، پیمانکار نتیجه نهایی را به کارفرما یا ناظر پروژه  تحویل می دهد و پس از آن بهره بردار جهت استفاده از پروژه وارد می شود.

صنعت ساختمان سازی و پروژه های ساختمانی، از زمان های قدیم به عنوان یک صنعت سنتی و با بهره وری کم شناخته شده است. بر اساس مطالعات اخیر این فرآیند زمان بر بوده و به کندی پیش می رفته است؛ اما با ورود تکنولوژی به این صنعت در دهه های اخیر با استفاده از قطعات پیش ساخته، ساخت ساختمان ها سریع تر به پایان می رسد.

 داماک damac بیان می‌کند در یک پروژه ی ساختمانی مهمترین بخش اجرای یک پروژه مدیریت درست پروژه می‌باشد.

به اطلاع می‌رساند که هر پروژه ی ساختمانی ریسک هایی دارد که همه ی آنها را باید در نظر بگیریم.

همچنین سایت بین المللی داماک damac با چندین سال سابقه ی درخشان با متخصصین ومشاوران مجرب در زمینه ی سرمایه گذاری و مدیریت املاک و مستغلات در سطح جهانی است.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه