مقالات / مقایسه وضعیت اقتصادی ایران و امارات

مقایسه وضعیت اقتصادی ایران و امارات

همانطور که می دانید هر ساله تعداد زیادی از ایرانیان به کشور های مختلف همسایه از جمله : ترکیه و امارات مهاجرت می کنند،اگر قصد مهاجرت به امارات را دارید باید به این نکته توجه کنید که شرایط اقتصادی امارات با ایران تفاوت هایی دارد و این موارد بر زندگی افراد تاثیر می گذارند، پس با ما همراه باشید.

در ابتدا شرایط اقتصادی ایران را به اختصار توضیح می دهیم.

اقتصاد ایران ، بر پایه صادرات نفت

ایران کشوری در حال توسعه می باشد که در دهه های اخیر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی دچار نوسانات شدیدی شده است. کشور ما ، همچون سایر کشور های خاورمیانه از منابع نفت و گاز فراوانی برخوردار است ، با این حساب طبیعی است که سهم زیادی در اقتصاد کشور داشته باشد ؛ به طوری که این نرخ  در چند سال اخیر به 60 درصد نیز رسیده است. اگر چه صادرات نفت و گاز منبع درآمدی خوبی است با این حال به علت کشف نفت و گاز  در آمریکا و همچنین افزایش کشور های صادرکننده ی نفت (به علت برخورداری ازتکنولوژی های پیشرفته  ) سهم صادرات ایران و قدرت چانه زنی ایران در عرصه جهانی کاهش یافته است. از دیگر موارد صادراتی ایران می توان به میوه، پسته ،گردو بادام و مرغ اشاره کرد .

نرخ رشد و توسعه در ایران

اگرچه سهم بزرگی از درآمد ها از راه فروش نفت می باشد ، با این حال نرخ رشد اقتصادی در سال 1398 ، 3.6-  گزارش شده است.

توسعه یافتگی ارتباط مستقیمی با شاخص  امید به زندگی ،میزان  باسوادی در جامعه و نرخ اشتغال دارد و مادامی که معیار های گفته شده در شرایط مطلوبی نباشند توسعه یافتگی در ایران وجود ندارد.

اقتصاد امارات

همانطور که می دانید کشور امارات متحده ی عربی وسیع ترین کشور خاورمیانه بعد از عربستان می باشد  که در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در زمینه گردشگری داشته است. امارات در طی سال های متمادی کشوری تک محصولی بوده که درامد آن مانند ایران تنها از طریق صادرات نفت وگاز میسر می شد؛ اما امروزه می بینیم که سهم بخش غیر نفتی در صادرات به شدت افزایش یافته ، به طوری که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال 1999 به رقم 46 میلیارد نزدیک شده است.

منابع در آمدی دولت امارات

صنعت گردشگری

دبی ،عروس خاورمیانه، به علت جاذبه های گردشگری متنوع به این نام ملقب شده است . همه ساله گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بازدید از جاذبه های گردشگری جذاب دبی به این شهر سفر می کنند.دولت امارات هم بخش زیادی از بودجه اش را صرف ارتقا زیرساخت های گردشگری می کند. پیشرفت در این زمینه به گونه ای بوده که بزرگترین سهم درآمدی را تشکیل می دهد.

کشاورزی و دام پروری 

امارات آب و هوای گرم و خشک دارد و بسیاری از مواد غذایی و میوه ها دراین کشور کشت نمی شوند؛با این حال حدود 3 درصد از تولید ناخالص داخلی مربوط به این بخش می شود.

امید است این مقاله مورد استفاده عزیزان قرار گیرد. داماک برترین سایت املاک دبی می باشد . اگر قصدسرمایه گذاری در امارات را دارید با مشاورین داماک گروپ تماس گرفته و سرمایه گذاری ایمنی را برای خود به ارمغان آورید.

مطالب مشابه:

اقتصاد امارات در چند دهه اخیر

تاثیر صنعت گردشگری بر اقتصاد امارات

جاذبه های گردشگری امارات

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه