مقالات / خرید و فروش املاک تجاری

خرید و فروش املاک تجاری

در زمان اجاره ملک تجاری، نکات و ریزه‌ کاری‌های بسیاری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد و در نظر گرفت. حال اگر قصد هرگونه رهن یا اجاره املاک تجاری را دارید،با انتخاب یک ملک تجاری یا مغازه مناسب درآمد و رونق کسب و کارتان نیز بهتر و بیشتر خواهد بود. با اجاره ملک تجاری یا مغازه خوب می‌توان سرمایه‌گذاری پربازده و سود دهی راه ‌اندازی کرد و در مدت کوتاهی سرمایه خود را بیشتر کرد.

نکات مهم در رهن یا اجاره ملک تجاری چیست؟

  • بهترین و مناسب ‌ترین موقعیت مکانی را برای کسب و کار شما باید داشته باشید.
  • ابعاد، اندازه و متراژ مناسب با پیشه مورد نظرتان را داشته باشد.
  • قیمت و مبلغ مناسب رهن و اجاره مهم ‌ترین ویژگی اجاره املاک تجاری است.
  • امکان فضا سازی و دکوراسیون مناسب برای کسب ‌و‌کارتان را داشته باشد.
  • وجود صاحب یا صاحبان ملک منصف، قانون مدار و خیرخواه امتیاز ویژه‌ای است.
  • بهترین و مناسب ‌ترین موقعیت مکانی را برای کسب و کار شما داشته باشد.

پیشنهاد ما این است که وقتی به دنبال اجاره ملک تجاری هستید، مناطق و محله‌های پررفت‌ و‌آمد و مرکزی شهر را انتخاب کنید تا بیشتر در دید مردم قرار بگیرید و به همین خاطر مشتریان بیشتری به مغازه شما پا بگذارند. انتخاب محله‌های خلوت و ساکت برای اجاره ملک تجاری توصیه نمی‌شود، مگر اینکه آرامش محیط و دنج بودن برای کسب‌و‌کار شما امتیازی در نظر گرفته شود و به جلب مشتری کمک کند. بهتر است که مغازه شما در محله‌های شلوغ، نزدیک ایستگاه مترو و در مسیر رفت و آمد تاکسی‌های شهری باشد.

یکی از امتیازات املاک تجاری واقع شده در پاساژها، که اتفاقاً این روزها مورد استقبال فروشندگان جوان و مشتریان بسیاری قرارگرفته‌ اند، نزدیکی به درب‌های ورود و خروج، قرارگیری در محل رفت‌ و ‌آمد مشتریان و همسایگی با آسانسور است.

عمدتاً این دو عامل (موقعیت قرارگیری خوب و دیده شدن توسط مشتریان) تأثیر شگفت‌انگیزی در سودآوری و بازدهی مغازه دارند.

ابعاد، اندازه و متراژ مناسب ملک مورد نظر

یکی از ویژگی‌های خوب املاک تجاری، فضای کاربردی و کارآمد است.

قبل از اجاره املاک تجاری، با توجه به افزایش و کاهش مستقیم ملک تجاری با تغییر متراژ آن، فضای مورد نیاز و کارآمد صنف و پیشه‌ای که قصد راه‌اندازی‌اش را دارید، بررسی کنید و بابت چند صد هزارتومان کمتر یا بیشتر ملکی متناقض با شرایط کسب و کارتان، اجاره نکنید. مرحله جست‌وجو، انتخاب و اجاره املاک تجاری بسیار مهم است. چرا که در روند سوددهی کسب‌و‌کارتان نه تنها بی‌تأثیر نخواهد بود بلکه نقش مهمی ایفاء خواهد کرد. بنابراین تلاش کنید تا مغازه ای را در خور حرفه و پیشه خود یافته و انتخاب کنید تا مدت‌های زیادی بابت انتخاب دقیق و هوشمندانه کسب درآمد کنید.

قیمت و مبلغ مناسب رهن و اجاره مهم‌ترین ویژگی اجاره املاک تجاری است.

هزینه رهن و اجاره املاک تجاری

در اولین جمله این پاراگراف باید بسیار واضح بگوییم املاک تجاری خوب و مناسب به ملکی گفته می‌شود که قیمت رهن و اجاره بهای آن مناسب و با توجه به عرف بازار باشد. حتی اگر بتوانید ملکی را بیابید که اجاره بهای آن درازای و ویژگی هایش کم و ارزان نیز باشد، برنده بازی شده‌ اید.

قیمت و رقم رهن و اجاره ملک تجاری نکته بسیار مهمی است، آنقدر مهم که می‌تواند روی معیار و ویژگی‌های دیگری تاثیرگذار باشد. هوشیاری و ذکاوت شما، تجربه و مهارت مشاور املاکتان دقیقاً اینجا نمود پیدا خواهد کرد که با توجه به آورده و سرمایه خودتان موفق به انتخاب و اجاره ملک تجاری شوید که بهترین گزینه به لحاظ ابعاد و موقعیت برای کسب و کار شما باشد.

نکته بسیار مهم این است که مبادا در زمان انتخاب و قرارداد املاک تجاری هیجان ‌زده شوید و اجاره‌ بها را بیشتر از توان و سطح پیش‌بینی شده درآمدتان انتخاب کنید، چرا که این اولین قدم برای نا‌ به ‌سامانی اوضاع دخل و خرجتان خواهد بود.

امکان فضاسازی و دکوراسیون مناسب برای کسب‌و‌کارتان را داشته باشد.

نکات مناسب برای اجاره ملک تجاری

امکان دکوراسیون و طراحی ویترین مناسب با توجه به نیاز کسب‌و‌کارتان، فضای کاربردی قابل استفاده در یک ملک تجاری از نکات مثبت و مزیت‌های املاک تجاری خواهد بود.

طراحی ویترین و یا دکوراسیون مغازه یکی از مزیت‌های ملک تجاری خوب می‌باشد و در موفقیت کسب‌و‌کارتان تاثیرگذار است. علاوه بر آن در طراحی دکوراسیون مغازه تمرکز به محصولات و خدمات ارائه شده بسیار مهم است.

امکان و مجوز نصب تابلو متناسب با فضا و ابعاد املاک تجاری نکته بسیار مهمی است، که از ویژگی‌های مهم و مثبت املاک تجاری است. البته حالا که در مورد فضای کاربردی و دکوراسیون مغازه حرف می‌زنیم بهتر است به ویژگی‌هایی مثل کف‌پوش و دیوارپوش سالم و مناسب، سیستم گرمایش و سرمایش و تهویه متناسب با فضا و ابعاد، امتیازات آب، برق، گاز و تلفن و به فراخور کسب‌وکارتان امکان استفاده از اینترنت، کرکره و در ورودی ریموت‌دار به‌عنوان مزیت املاک تجاری اشاره کنیم.

وجود صاحب یا صاحبان ملک منصف، قانون‌مدار و خیرخواه امتیاز ویژه‌ای است.

خرید و فروش املاک تجاری

در اجاره املاک تجاری قبل از عقد قرارداد باید از صاحب ملک گزارش و استعلام‌های لازم را دریافت کنید و از مشاور املاکتان بخواهید این موضوع را با جدیت پیگیری کند و این اطمینان را به شما بدهد که ملک تجاری فاقد هرگونه مشکل و بدهی به عنوان عوارض یا جریمه به شهرداری یا هر ارگان دیگری است.

در اجاره املاک تجاری قبل از عقد قرار داد باید از صاحب ملک گزارش و استعلام‌های لازم را دریافت کنید و از مشاور املاکتان بخواهید این موضوع را با جدیت پیگیری کند و این اطمینان را به شما بدهد که ملک تجاری فاقد هرگونه مشکل و بدهی به عنوان عوارض یا جریمه به شهرداری و یا هر ارگان دیگری است.

ملک تجاری چیست ؟

به ملک مشرف به خیابان که در آن اقدام به فعالیت های تجاری (خرید و فروش) شده و دارای مجوز تجاری از شهرداری می باشد، ملک سند تجاری گفته می شود. مغازه ها عمدتا دارای سند تجاری می باشند اما ملک هایی نیز وجود دارند که رفت و آمد آنها از داخل ملک است و دارای سند تجاری نیز هستند.

ملک های تجاری مجوز نصب تابلو در محل ملک خود را دارند که خود مانند یک بیلبورد معرف فعالیت صنفی و دعوت کننده مشتری به خدمات شما عمل خواهد نمود.

فرق بین ملک های اداری و تجاری نوع فعالیت آنهاست. مثلا در ملک اداری امکان فروش جنس وجود ندارد ولی ملک های دارای سند تجاری می توانند اقدام به فروش اجناس کنند.

اخذ مجوز تجاری از شهرداری دارای شرایط خاصی بوده و برای تمامی املاک و مکان ها امکان راه اندازی و فعالیت وجود ندارد. این شرایط دائماً در طرح های تفضیلی سخت تر و سخت تر و تعداد املاک تجاری کم تر و کم تر می شود.

مغازه

مغازه همان مشخصات ملک های تجاری را دارد با این فرق که یک مغازه می بایست حتما به بیرون دسترسی مستقل داشته باشد و داخل آن نیز کاملاً دیده شود. اما ملک تجاری می تواند در طبقات قرار داشته و یا ورودی مشاع داشته باشند.

مجتمع تجاری

به ملک هایی که دارای چندین باب مغازه باشند مجتمع تجاری و یا پاساژ گفته می شود. پاساژها عمدتاً دارای ویژگی های خاص بوده و به صورت اختصاصی برای یک شغل یا بصورت مختلط استفاده می شوند.

مجتمع اداری – تجاری

به مجموعه ای مختلط از چندین طبقه تجاری و چندین طبقه اداری مجتمع گفته می شود. معمولا ترکیب تجاری و اداری با هم ساختمانی ویژه با امکانات ویژه را بر پا خواهد نمود.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";