مقالات / پروژه های معماری دبی

پروژه های معماری دبی

1-موزه آینده دبی

این موزه با هدف به نمایش گذاشتن آخرین تکنولوژی های روز دنیا و به ویژه دبی ساخته شده است. طرح اولیه این موزه در سال 2015 میلادی ارائه شد و تاکنون بخش زیادی از این پروژه تکمیل شده است. از دیگر برنامه های دبی در این موزه برگزاری نمایشگاه ها و کارگاه های آموزشی می باشد. هزینه ساخت بنای موزه نیز حدود 2 میلیون دلار تخمین زده شده که به احتمال زیاد از این میزان بیشتر خواهد شد.

2-جول آف کریک دبی

جول آف کریک مرکزی تفریحی و رفاهی است که به زودی به صورت کامل به بهره برداری می‌رسد و بناهای جذاب و لوکسی در آن احداث شده که از مهمترین آنها می‌توان به 17 آسمان خراش، چند هتل لوکس (1,200 اتاق)، مراکز خرید چند طبقه و فوق مدرن، مراکز تفریحی مجهز، 1500 آپارتمان مسکونی، 1000 دفتر اداری، 80 حیاط خلوت، سالن نمایش با ظرفیت 2000 نفر، 6400 فضای پارکینگ، رستوران و کافی شاپ اشاره کنیم. هزینه احداث این مجموعه در حدود 816 میلیون دلار تخمین زده شده است. فاز یک این پروژه در سال 2018 میلادی افتتاح شد و فاز دوم آن نیز در سال (2019) به بهره برداری رسید و جول آف کریک به طور کلی 1,066,125.84 متر مربع مساحت دارد.

3-شهر الحبتور

الحبتورنام سه هتل مجلل است که به همراه یکدیگر به عنوان شهر الحبتور شناخته می‌شوند. طراحان و معماران خلاق و موفق گردهم آمدند تا بناهایی مدرن و لوکس را خلق کنند. هتل های 5 ستاره ای که بسیارزیبا و لوکس هستند. این هتل ها 1600 اتاق را در اختیار مسافرانشان قرار می دهند. هزینه احداث مجموعه حدود 816 میلیون دلار تخمین زده شده و در حال حاظر مشخص نیست که با همین هزینه به اتمام خواهد رسید یا خیر.

4-دبی فریم

ساختمان دبی فریم 150 متر ارتفاع و 105 متر عرض دارد، به همین دلیل از فواصل دورنیز قابل مشاهده است؛ اگر ابعاد ساختمان برایتان قابل تصور نیست بهتر است بدانید که چنین اعدادی معادل ساختمانی 50 طبقه می‌ باشد. در جوار این ساختمان زیبا پارک بسیار بزرگی به نام زعبیل وجود دارد و حضور دبی فریم در کنار آن تاثیر زیادی بر محبوبیت و چهره ‌ی این پارک گذاشته است.
اولین و مهم ترین علت ساخت این ساختمان، جذب گردشگر بوده است به همین خاطر در تلاش هستند تا تمامی قسمت‌های آن را به بهترین مدل بسازند؛ برای مثال در محوطه‌ی آن حوضچه‌ های زیبایی وجود دارد و رنگ طلایی و درخشان بنا را در خود منعکس می کنند تا حس بهتری به بینندگان القا نمایند. از دیگر جذابیت‌های ظاهری دبی، فریم نقوشی است که در نمای خارجی به چشم می‌خورد و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازد. این نقوش نماد نمایشگاه‌های بین‌المللی اکسپو است که در سال 2020 در دبی برگزار شد. این ساختمان زیبا ومدرن در حال حاضربه بهره برداری رسیده و گردشگران می‌توانند از آن بازدید نمایند.

5-جزیره بلو واترز دبی

در نزدیکی ساحل جمیرا که یکی از مشهورترین ساحل های شهر دبی است، یک مرکز تفریحی لوکس ساخته شده که با هدف تبدیل شدن به بزرگترین مرکز تفریحی دنیا آن را ساخته و تکمیل کرده اند که این مرکز تفریحی لوکس در سال 2018 به بهره ‌برداری رسید و هم اکنون گردشگران می ‌توانند از آن بهره لازم را ببرند. این مرکز به دستور محمد بن راشد آل مکتوم نایب رئیس امارات متحده عربی و همچنین حاکم دبی ساخته شد. مکان های تفریحی کوچک و بزرگ مجتمع‌های مسکونی از مهمترین بخش های جزیره بلو واترز است.

6-مال آف د ورلد

در سال 2012 میلادی طرحی ارائه شد که بر اساس آن در دبی مجتمع تجاری بی نظیری ساخته شد ،به طوری که مهندسان به این امید بودند که بزرگترین مرکز خرید دنیا نیز شناخته شود. ساخت این مجتمع تجاری آغاز شد اما متاسفانه در سال 2016 پروژه به علت تداخل با ساخت بزرگراه همجوارش متوقف شد.

7-جمیرا گاردن سیتی

منطقه جمیرا یکی از مهم ترین و زیبا ترین نقاط گردشگری در شهر دبی است. گاردن سیتی جمیرا نیز بخشی از جمیرای معروف است که شامل 12 قسمت مجزا می‌باشد و به عنوان بزرگترین جزیره و شهر ساحلی دنیا در حال تاسیس می‌باشد. قرار است ارتباط بین مناطق 12 گانه از طریق کانال آبی مرکزی برقرار شود. همچنین امکانات حمل و نقل عمومی مانند قایق، دوچرخه و اتوبوس برای جا به جایی در اختیار مسافران (به صورت شبانه روزی) می‌باشد. در این منطقه قرار است باغ گیاه شناسی بزرگ و زیبایی احداث شود.

8-برج کایان دبی

برج کایان یا برج إنفينيتي از دیگر بناهای مدرن دبی است که 306 طبقه دارد و ارتفاعش به 306 متر میرسد. این آسمان خراش به دلیل شکل خاصش به شهرت رسیده است، جالب است بدانید که کایان شکلی مارپیچ دارد. البته باید بدانید که سال تاسیس این برج در سال 2013 میلادی به اتمام رسید و در همان سال نیز بهره برداری شد. این برج مسکونی زیبا، مدرن و بسیار لوکس است.

9-فرودگاه بین المللی آل مکتوم

فرودگاه آل مکتوم یکی از برترین فرودگاه های دنیا است که در سال 2010 افتتاح شد و ظرفیت ترابری فرودگاه بیش از 5 میلیون مسافر و “هشت صد هزار تُن” بار می باشد.
قرار است در آینده طراحی فرودگاه از قبیل بخش بارگیری مسافران، محل نگهداری هواپیماها، ظرفیت پروازی و معماری داخلی فرودگاه تغییراتی ایجاد شود ولی در حال حاضر این فرودگاه یکی از برترین فرودگاه های خاورمیانه است.

 10-اسکله دبی

اسکله دبی قرار است در ساحل خلیج فارس ساخته شود. این پروژه نمادی از پیشرفته ترین تکنولوژی های دبی است که شامل 4 بخش مجزا از جمله شهر آل سور، بلوار مارینا (بخش ساحلی) و تفرجگاه ها می‌باشد. ساخت این شهر بزرگ نمادی از تلفیق زندگی و جالب در دبی می باشد و لقب بزرگترین اسکله ساخت بشر در دنیا را به خود اختصاص داده است.


آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه