مقالات / دسترسی به منابع فراوان آب در امارات

دسترسی به منابع فراوان آب در امارات

همانطور که می‌دانید آب اولین و مهم‌ترین عامل موثر در زندگی و مهاجرت انسان در طول تاریخ بوده و عنصری حیاتی و تاثیرگذار برای تشکیل شهرها و آبادی‌ها محسوب می‌گردد، با وجود اینکه 70% سطح کره زمین را آب فراگرفته، اما متأسفانه دسترسی به تمامی منابع آب در سطح کره زمین برای همگان، بنا به دلایلی مقدور نمی‌باشد.

از آنجایی که بخش عظیمی از آبهای موجود در کره زمین غیرقابل شرب و استفاده می‌باشد و تبدیل آنها به آب قابل شرب یا سالم  نیازمند صرف هزینه‌های بسیار زیاد می‌باشد، لذا برای بسیاری از دولت‌ها و جوامع، این امر به نوعی چالش مبدل گشته و همین امر موجب بحران آب در سطح جهانی گردیده است.

کشور امارات نیز از این قاعده مستثنی نیست. این کشور دارای آب و هوای خشک و بیابانی می‌باشد و مانند هرکشوری با طبیعت مشابه، با بحران کمبود آب مواجه است و برای تأمین آب مورد نیاز خود، نیازمند سرمایه‌گذاری در این زمینه می‌باشد. با توجه به افزایش روزافزون مهاجران به این کشور و نیاز مبرم به تأمین منابع آب برای ساکنین، این کشور اقداماتی مهم انجام داده است که در ادامه به مطالعه در مورد این عملکرد شگرف می‌پردازیم.

بر اساس داده‌های سازمان ملل، امارات در لیست کشورهایی قرار گرفته که سرانه آب تجدید پذیر در آن‌ها کمتر از 1000 متر مکعب در سال می‌باشد، آب مورد نیاز برای کشاورزی در امارات از ذخایر آب زیرزمینی تأمین می‌شود که 90 درصد آنها شور بوده و برای نخل‌های خرما که نسبت به آب شور مقاوم می‌باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرد و تمامی آب شرب امارات از طریق شیرین‌سازی آّب دریا تأمین می‌شود.

خوشبختانه با توجه به توانمندی اقتصادی و نگرش دولتمردان کشور امارات متحده عربی، این کشور اقدام به سرمایه‌گذاری کلان در زمینه تبدیل آبهای شور سواحل اطراف خود به آب شیرین برای ساکنین خود نموده است.

بر این اساس، کشور امارات با حدود 10 میلیون نفر جمعیت و افزایش روزافزون آن و بخصوص شهر دبی با جمعیتی معادل 2 میلیون نفر که هرروزه مهاجرین و توریست‌های زیادی را به خود جلب می‌نماید، با احداث هشت تصفیه‌خانه عظیم آب که انرژی مورد نیاز آنها از طریق پنل‌های خورشیدی، سوخت‌های فسیلی و برق تأمین شده، عمل شیرین‌سازی Desalination آب دریا را انجام داده و نهایتاً منجر به موفقیت امارات در غلبه بر این بحران گردیده و توانسته تا سال 2016، ظرفیت شیرین سازی آب خود را به بیش از 13 میلیون متر معکب در روز برساند.

اماراتی‌ها با استفاده از موقعیت جغرافیایی نزدیک به دریا توانسته‌اند با تأمین آب مورد نیاز کشور از این منبع عظیم، موفق به آبادانی این کشور و ایجاد خاطری امن برای مهاجران و سرمایه‌گذاران در دبی شوند، و این شهر را به یکی از بزرگ‌ترین مقاصد توریستی و تجاری و محبوب‌ترین شهر برای مهاجرت و سکونت تبدیل کنند.

شما نیز می‌توانید با مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری و اخذ اقامت این شهر لوکس و مدرن توسط شرکت معتبر داماک، زندگی امن، سرشار از آرامش خاطر و سرگرمی را برای خانواده خود رقم بزنید.

نتیجه‌گیری

از آنجا که تأمین آب مورد نیاز برای زندگی امری حیاتی بوده و زندگی تمام انسان‌ها به آن وابسته است و با توجه به بحران گرمایش زمین و افزایش گاز‌های گلخانه‌ای، اکثر کشور‌ها در آینده با طبیعت خشک و بیابانی و بحران کمبود آب مواجه می‌شوند که این امر مشکل بزرگی در زندگی روزمره و پیشرفت و آبادانی جوامع ایجاد می‌کند، امارات نیز با توجه به اقلیم خشک و بیابانی خود از این قاعده مستثنی نیست، اما توانسته با برنامه‌ریزی، سرمایه‌گذاری و صرف هزینه‌های زیاد از سال‌های گذشته در رابطه با پروژه شیرین‌سازی آب دریا و بهینه سازی در نحوه مصرف این ماده حیاتی از این بحران جلوگیری کند و تمام کمبود و ضعفی که در طبیعت این کشور در خصوص آب‌های شیرین و قابل شرب وجود دارد را جبران کند و این ماده حیاتی را برای ده میلیون نفر جمعیت کشور خود فراهم سازد.

سخن نهایی

داماک، بزرگ‌ترین، معتبرترین و محبوب‌ترین شرکت ساختمانی جهان می‌باشد. در بزرگ‌ترین شرکت ساختمانی جهان، مشاورین بخش فارسی زبان داماک گروپ در دفتر مرکزی داماک، آماده پاسخگویی در هر ساعتی از شبانه‌روز، در خدمت شما عزیزان خواهند بود. اگر تمایل به اقامت یا سفر به دبی دارید، با مشاورین فارسی زبان داماک گروپ همراه شوید تا با خیال راحت این امر امکان‌پذیر شود.

آخرین مقالات

برچسب

مطالب مشابه

//document.cookie = "cpop=0";